ЩО ТАКЕ 5S
У цій статті ми розглянемо один з найважливіших інструментів Лін і те як він використовується в організаціях.

Згідно Lean Lexicon, 5S - це "п'ять пов'язаних між собою термінів, які починаються на букву S, і описують практику організації робочого місця, що сприяє візуальному контролю та лін-виробництву".

Японською мовою ці 5 слів є наступними:

Seiri: Відокремте необхідні речі від непотрібних предметів - інструменти, деталі, матеріали чи документи - та викиньте непотрібне.

Seiton: Акуратно розкладіть те, що залишилося - знайдіть місце для всього і поставте все на свої місця.

Seiso: Очистіть та вимийте робочу зону, обладнання та інструменти.

Seiketsu:Чистота в результаті регулярного виконання перших трьох S.

Shitsuke:Дисципліна у виконанні перших чотирьох S.

Ці п'ять понять зазвичай перекладаються англійською мовою як Sort, Straighten, Shine, Standardize, and Sustain (Деякі додають шосту S - Safety- безпека.)

Цікаво, що Toyota, зазвичай, використовує лише перші 4S, оскільки Shitsuke є просто зайвою, враховуючи систему щоденних, щотижневих та щомісячних аудитів, які вже є частиною стандартної роботи.

Потрібно пам'ятати про те що, використовуючи чотири, п'ять чи шість S, основним залишається те, що ці зусилля повинні бути систематичними, а не одноразовими і обов'язковими при впровадженні Лін.

Почніть з 5S

Застосування 5S найчастіше є першим кроком у лін-трансформації. Це тому, що суть цієї концепції просто зрозуміти, і її застосування дає моментальні видимі результати.

Допомага людям розпочати трансформацію їхнього мислення та організацію свого робочого місця (а отже, і своєї роботи) іншими словами 5S , може стати потужним каталізатором у процесі лін-трансформації.

Доповідаючи на лін-конференції в Тунісі, нещодавно Норман Фолл з Lean Institute Africa розповів нам, як 5S використовували багато компаній їх континенту для впровадження культури кайзену. Це було вражаючим нагадуванням про важливість дотримуватися основ лін-мислення.

Чудовим прикладом того, як 5S може бути використано для того, щоб зробити перший крок на шляху лін-трансформації, є одна італійська лікарня, де медсестри ініціювали введення змін у відділенні, використовуючи інструмент 5S на складах. Про їх роботу з 5S та результати, яких вони досягли, читайте тут.

Лін-фермер Бен Хартман також розпочав свою лін-подорож на фермі в штаті Індіана з впровадження системи 5S. Бен перетворив свій склад, переповнений обладнанням, у жменю інструментів, які він тепер може завантажувати в задню частину своєї вантажівки. Він пояснює, як зробив це у цьому інтерв'ю.

Однак те, що 5S є хорошим першим кроком на шляху лін-трансформації ще не говорить про те, що цей крок є легким, і що ви можете зовсім забути про нього після першого разу. Як і з іншими інструментами в Лін, регулярне виконання 5S може бути досить складним. Джим Вумек пише: "Припустимо, організація впроваджує 5S з правильних причин і правильним чином для покращення роботи. Здавалося б все повинно бути легко, коли дуже чітко зазначено що потрібно робити. Просто розсортуйте, вичистіть, викиньте зайве, стандартизуйте та підтримуйте процес! Але підтримувати цей процес насправді дуже важко. Я з свого досвіду часто бачу недопрацювання у виконанні 5S, наприклад, блакитну стрічку навколо порожнього простору, де мали бути інструменти чи приладдя та, ймовірно, колись були. На практиці я часто спостерігаю, як втрачаються основні переваги 5S від неправильного або нерегулярного виконання.»

5S в Лін

Рівень важливості 5S у процесі лін-трансформації не можливо переоцінити. Майкл Балле називає відсутність 5S основною помилкою, яка стоїть на шляху до Кайзен та Гемба. У своїй статті він пише: «Основна мета 5S – це навчити людей шляхом регулярної практики 5S як створювати таке стандартизоване робоче середовище, яке можна легко наслідувати. Без 5S дуже сумніваюся, що Кайзен буде мати місце, оскільки люди не візьмуть на себе відповідальність за свої робочі місця і не будуть робити їх кращими».

Цікаво спостерігати, як розуміння одного інструменту необхідне для розуміння інших лін-інструментів. У цьому сенсі 5S сприяє стандартизації роботи в цілому та дає можливість людям приходити до вирішення певних проблем на робочих місцях.

Вважати, що 5S означає лише очистити простір та розкласти речі по полицях – це дуже обмежене уявлення. Однак, важливо також і не перестаратися – обклеювати стрічкою кожну річ в офісі, наприклад, починаючи від крісла, закінчуючи кулером.

Майкл Балле в одній із своїх статей нагадує нам також про одну важливу річ: лін-інструменти часом по-різному розуміються різними людьми, і 5S не є виключенням. Ось чому важливо переконатися, що застосування 5S справді приносить користь оператору. Майкл пише: "Як наприклад 5S працює для техніків?

У центрі обслуговування 5S допомагає операторам наповнити свої машини з найменшими можливими відходами та фрустрацією».

Переваг 5S є кілька, але вони не завжди очевидні (лін- це цілісна система, і її позитивні ефекти, як правило, відчуваються на всьому підприємстві): Сам Токгейм, наприклад, вчить нас, як практика 5S позитивно вплинула на екологічний рекорд компанії. Директор Мауро Картелло каже: «Відходи генерують відходи. Чим краще ми ставимось до усунення відходів та виявлення реальних цінностей, тим менший наш негативний вплив на природу та використання природних ресурсів і тим більший наш успіх у бізнесі».

Джерело статті: https://planet-lean.com/5s-lean/

25 ЛИПНЯ / 2019