УПРАВЛІННЯ ЗМІНАМИ ВСЕРЕДИНІ
У статі автор розмірковує, як щоденне використання Lean-мислення розвиває наполегливість та завзятість, які потрібні лідеру для покращення процесів компанії.

Лідери, як правило на декілька рівнів віддалені від роботи на передовій, де створюється цінність. Для лідера занадто легко загрузнути у тому, що потребує його посада на папері. Кожного дня топменеджмент та керівництво залучені до мільйона різних робочих справ – від участі у зустрічах, проведенні нарад до аналізу звітів та багато чого іншого. Дуже легко переконатися в тому, що це все робота лідера, навіть якщо ці дії просто результат того, що відбувається в бізнесі.

Мій досвід підказує мені, що найкращий спосіб виконати зобов'язання та обіцянки, які дає компанія своїм клієнтам – це те, щоб керівник розумів деталі роботи на передовій, де створюється цінність. Тут, де компанія поєднується з клієнтом для постачання йому артефактів діяльності, що відбуваються в організації. Робота повинна бути спроєктована та покращена для створення безперервного потоку. Робота лідера полягає у розробці взаємозалежної системи, яка буде виявляти проблеми, які потім будуть запропоновані для розв'язання співробітникам. Я не бачу в багатьох компаніях прояву великої поваги до співробітників.

У світі Lean, це звичайна тема для дискусій. Визнано, що для того, щоб навчитися успішно та ефективно керувати організацією, лідеру необхідно поєднатися з роботою та зрозуміти, як вона виконується. Як відомо, дуже легко сказати, ніж зробити. Спроби покращити організацію, приймають форму того, що лідери постійно стикаються зі своїми припущеннями та нерозумінням робочих процесів, та наступним етапом трансформації, куди прямує бізнес. Таким чином ми бачимо х вразливість.

Здатність розпізнати та сприйняти свою вразливість, зберігаючи при цьому ефективність, як лідера, потребує просунутого рівня умінь, щоб ви могли навчитися дійсно виконувати те, що від вас вимагають, у той момент, коли це потрібно. Лідер розглядається, як людина, у якої є всі відповіді і як той, хто говорить робітникам те, що повинно відбуватися. Звичайно, іноді ситуація потребує навчально-інструктивного підходу зі сторони лідера. Наприклад, коли член команди не володіє ще необхідними технічними уміннями. З іншої сторони, Lean мислення вчить, що роль лідера складається з того, щоб дізнатися чого потребує та чи інша ситуація, і як вони можуть допомогти.

Дійсно, повсякденна робота потребує невідкладного втручання лідера. Так зване управління бізнесом, дуже часто відриває топменеджерів від їх істинної відповідальності та близької взаємодії з роботою. Практика споглядання за роботою та її покращення, тримає вас зв'язаним , «на землі» для того, щоб ви могли розвивати справжні уміння, які потрібні лідеру. Це навчить вас відповідати на такі питання як: «Що зараз потрібно?», «Що відбувається з роботою?», «Що буде потрібно надалі?».

Сувора дисципліна взаєморозуміння дає можливість вам розвивати тих, хто безпосередньо керує робочим процесом. Завдяки цьому, ви можете питати про деталі того, як виконується робота та які проблеми існують. Або вони демонструють, що вони розуміють, або ж виявляють прогалину в знаннях. Цей підхід може піти неправильно, якщо лідер сфокусується на тому, що люди роблять або не роблять, а не на самій системі роботи та діях, які потрібні для її покращення.

Покращення того, як виконується робота, природно покращує уміння та можливості людей. Цінність керівника для бізнесу полягає у розвитку людей, які керують роботою, а також у набутті критичного мислення членів своєї команди та вміння розв'язувати проблеми.

Як лідер, ви приходите в Gemba з унікальною баченням та розумінням, яких немає в інших. Скоріш за все ви маєте набагато ширше уявлення про організацію у цілому. Коли ви почнете знайомитися з деталями роботи, то ви будете розуміти бізнес набагато глибше. Наприклад, ви зможете побачити, як маркетинг стимулює попит на продукт, як дизайн забезпечує якісне враження клієнту від цього продукту, як проявляються розриви та проблеми у фінансовому управлінні та звіті, а також, як відділ HR розуміє та підтримує співробітників за допомогою навчання. Чи справді зрозумілі та добре опановані навички, які потрібні для роботи в Lean організації? Це дуже важливе питання, тому що від цього залежить ефективність бізнесу.

Ми всі маємо ролі, щоб грати

Але як ми можемо забезпечити ефективність нашої роботи? Як ми можемо зробити прогулянки по Gemba значущими?

Коли лідер з'являється в Gemba та слухає звіт співробітника середньої ланки, є ризик, що він відділяє себе від ситуації, про яку він чує. Це можна зрозуміти, бо це їх не повсякденна робота. Проте, саме зараз їм потрібно докласти максим зусиль, щоб простимулювати себе поглянути на роботу глибше та дізнатися про які саме частини роботи, цифри йдеться у звіті, який презентують. У цей момент потрібно поставити більше запитань та запропонувати співробітникам піти разом подивитися.

Недостатньо просто йти та слухати пасивно, без намагання, щось зрозуміти. Замість цього лідери повинні визнати, що вони не знають та ставити питання до тих пір, поки вони не зрозуміють ситуацію. Навчитися та розвинути це, може бути однією з найскладнішою задачею, але дуже важливою, яку лідер повинен здолати в своїй професійній діяльності. Керівникам найвищої ланки часто потрібна допомога, щоб досягти цього.

Є тенденція говорити, що: «Якби лідер просто зробив це, то ми змогли б трансформуватися». Проте неправильно та неефективно просто звинувачувати лідерів, які намагаються з усіх сил впровадити Lean. Але правда в тому, що топменеджмент часто не розуміє або, що ще гірше, не хоче бачити, що насправді треба від нього під час трансформації. Мій досвід навчив мене, що ми відповідальні за успіх трансформації, і що тільки через розуміння роботи та покращення того, як вона виконується, поведінка лідерів зміниться.

Усі ми повинні зіграти певну роль у зміні поведінки лідера, а також своєї. Візьмемо, наприклад, Lean консультантів. Вони необхідні для того, щоб лідер відчув, яку вигоду отримає від знайомства з детальною роботою, щоб обмірковував різноманітні способи підвищення ефективності бізнесу та прагнув до інновацій, розумів можливості для співробітників та досвід клієнтів від того, що робота покращиться.

Дійсно, Lean мислення допомагає нам всім вийти із зони комфорту. Це потребує від нас усвідомленого вибору, навчитися думати інакше, а також визнати, що у нас немає відповідей на всі питання.

Ще одна фундаментальна роль – це роль керівників ключових бізнес-функцій, таких як: маркетинг, фінанси та HR. У них є можливість впливати на вище керівництво, яке постійно запитує про їх погляд, як вести компанію уперед. Lean мислення дає можливість зрозуміти, як виконується робота, як вона впливає на бізнес. Потім керівники департаментів можуть передати цю інформацію вищому керівництву, яке допоможе спрямувати корабель у правильному напрямку. Наведу декілька прикладів. Керівник відділу кадрів відповідає за залучення та утримання талантів, які необхідні компанії. Чи не було б керівнику корисно піти до Gemba, щоб випробувати роботу на передовій, поговорити з тим, хто її виконує та віднайти проблеми, які з'являються у них на шляху. Керівник фінансового відділу, якщо буде працювати у партнерстві з передовою, також буде розвивати здатність зв'язувати те, що відбувається у повсякденній роботі на передовій зі своєю звітною діяльністю. Ключові лідери департаментів можуть зробити великий внесок у Lean трансформацію компанії, навіть, якщо це буде здаватися їм на початку чимось незручним.

Оскільки ніхто не є усезнавцем, тож перше рішення, яке лідеру необхідно прийняти – хто буде ключовими учасниками команди Lean трансформації. Трансформація компанії повинна починатися з ретельного вибору крос-функціональних лідерів, які будуть постійно використовувати спільний досвід у навчанні, розвивати свої технічні та соціальні знання у ролі лідера команди на передовій. Немає нічого кращого ніж цей спільний досвід навчання. Це дає взаємну, сильну та міцну можливість для покращення.

Щоб Lean мислення укорінилося в організаціях, лідерам, від керівників департаментів до СЕО необхідно змінити своє мислення та визнати те, що вони всього не знають. Вони повинні бути достатньо скромними, щоб засвідчити, що найскладніші питання бізнесу можна знайти у найдрібніших деталях роботи на передовій. Своєю чергою, опанування роботи та розуміння її деталей – це ключ, який дозволить відкрити можливості для колективного впливу на зміни. Це управління змінами зсередини.

https://planet-lean.com/change-management-lean-thinking/

06 жовтня / 2020
НАЙБЛИЖЧІ ПОДІЇ
10 вересня - 20 жовтня
На численні прохання, відкриваємо набір на Lean Yellow Belts. Жовтий пояс Lean - сертифікована програма Lean Global Network для початківців, розроблена на основі кращих світових і українських практик, створена Lean-фахівцями в сфері виробництва, сервісу, будівництва, рітейлу. Даний курс дасть розуміння головних принципів Lean, навчить вас правильно використовувати основні Lean- інструменти, виявляти і мінімізувати втрати, моделювати і вдосконалювати процеси компанії.
14 вересня - 07 жовтня
Lean Management – онлайн курс для топменеджерів, керівників і власників, які бажають у стислі терміни отримати максимум знань з Lean-методології для підтримки трансформаційних процесів у компанії та на виробництві. Задача тренінгу – показати, як Lean та його дієві інструменти можуть допомогти компанії стати ефективною, пройти всі трансформаційні процеси, і таким чином зменшити витрати та збільшити прибуток підприємства.
12 жовтня - 18 листопада
Курс призначений для всіх представників IT-сфери, які хочуть пройти з Lean-методологією етапи запуску продукту від визначення цінності, розуміння втрат і їх мінімізації до створення Value Stream Mapping. У процесі навчання ви будете аналізувати зміни, шукати і пропонувати кращі рішення для замовників. А також, навчитеся ефективному менеджменту, налаштуєте правильну роботу в команді, налагодите комунікацію зі стейкхолдерами і замовниками.
29 жовтня 2020 - 29 січня 2021
Ви встали на шлях Lean-трансформації, та вам не вистачає знань та досвіду для рішучих перетворень? Бажаєте стати диплонованим лін-практиком? Тоді чекаємо на вас у чотиримісячній навчальній програмі, розробленій фахівцями Lean Global Network, яка успішно проводиться в багатьох країнах світу: США, Голландії, Туреччині, Сінгапурі тощо.
23 листопада - 28 грудня
Під час кризи у більшості компаній продажі просіли на 30-50%. Менеджери з продажу демотивовані, продажі впали, а багатьох співробітників компанії відправили в неоплачувану відпустку на невизначений термін. Що робити бізнесу та відділу продажів в такий час? - Удосконалюватися разом з Lean! Якраз про це ми поговоримо з вами на нашому тренінгу!
В будь-який зручний для вас час
Відтепер ви можете навчатися у зручному для вас темпі - інтенсивно чи екстенсивно. Ми запустили курс "Lean Management в кризу" у запису. Курс розроблено для топменеджерів, керівників і власників, які бажають у стислі терміни отримати максимум знань з Lean-методології для підтримки трансформаційних процесів у компанії та на виробництві.