ЯКИЙ СЕНС У LEAN ЯКЩО СВІТ ІДЕ ШКЕРЕБЕРТЬ?
Коли ми опиняємося у ситуації кризи, логічним запитанням може бути «Навіщо перейматися»? Однак,саме у такій ситуації нам потрібно міняти спосіб мислення на мислення у стилі Lean, щоб знайти вихід із ситуації.

Автор: Майкл Балле, Lean автор, Lean коуч та співзасновник Lean Institut France.

Який сенс у Lean, якщо світ іде шкереберть? Але, насправді, саме зараз в Lean є сенс більше ніж коли небудь. І звичайно світ не йде шкереберть, просто люди не дуже вдало опановують себе у паніці.

Останні 20 років панувала практика, що в складній ситуації люди приймають один з двох поглядів:

Мислення на розвиток - Навчання корисне - те, чому ми навчаємось, покращить наші справи; ми можемо дізнатися те, чого ми зараз ще не знаємо; невдачі - це досвід, на якому ми вчимося і який допомагає нам долати перешкоди.

Фіксований спосіб мислення - Навчання є марним витрачанням зусиль - навіть якщо це корисно, немає на це часу, або ми однаково не дізнаємося, що допомогло б зараз; навчання неможливе – навчатися занадто важко і це вимагає занадто багато зусиль ; єдиний спосіб досягти успіху – «грати в карти правильно», завжди виглядати розумно.

Мислення, яке зорієнтоване на розвиток постійно призводить до кращих результатів. Основна складовою Lean є те, що якщо ви оточуєте себе людьми, які так мислять (згадайте про самодопомогу Самуїла Смайлза, яка так вразила Сакічі Тойода у 1880-х), тоді ви створюєте культуру постійного вдосконалення за допомогою правильних візуальних інструментів для просування та підтримки незалежного мислення.

У будь-яку кризу наш мозок наповнений дуже сильними емоціями, такими як страх, певні переконання, конформізм та зневіра. Ці емоції є сильними та справжніми.

• Страх змушує вас діяти прямо зараз, ви або відмовляєтесь визнавати проблему, або атакуєте її повною мірою. Через страх ви відчуваєте, як земля вибивається з під ніг: ви тікаєте і ховаєтесь, або відбиваєтесь і атакуєте, роблячи щось таке, що змусить всю ситуацію кардинально змінитися.

• Переконання - сила вашої віри в щось, також є сильною емоцією. Раціональність полягає в розгляданні варіантів і зважуванні плюсів і мінусів. Коли ви бачите лише один шлях і не маєте сумнівів, що це правильний шлях,то це вже не раціональність . Відчуття, що існує лише один спосіб – це вже сама по собі сильна емоція. Це призводить до гніву та розчарування, оскільки інші не бачать, що це єдиний шлях.

• Конформізм - ще один потужний рушій. Іти проти групи, яка вас оточує, і ризикувати тим, що вони повернуться проти вас - це біль, схожий на фізичний біль. Так само, як вівці, які вискакують на дорогу перед машиною, щоб приєднатися до стада, у нас є гостра потреба довести, що ми належимо до нашої групи однодумців - ми відчуваємо потребу показати, що ми робимо більше, а не менше. Значна частина банального зла пов'язана з нашою вродженою потребою доводити авторитетність групі, до якої ми належимо, демонструючи це на конкретних прикладах.

• Розчарування - також є сильною емоцією, коли ми втрачаємо всі сили, через втрату надії чи сміливості, і відчуваємо, що нічого іншого не можемо зробити, крім того, щоб дозволити подіям пройти мимо і привести нас куди завгодно. Ми всі переживаємо моменти зневіри, коли впадаємо у відчай від будь-якої ситуації і відчуваємо глибоку роздратованість, безпорадність, втрачаємо всю впевненість у собі.

Однак, навіть у кризових ситуаціях є емоції, що врівноважують ваш стан, такі як співпереживання, зацікавленість у ваших проблемах, бажання допомогти. Раціональна частина нашого мозку продовжує міркувати, навіть коли її перша реакція – це бій чи втеча.

• Емпатія означає співпереживання до когось близького. Я можу погодитися з необхідністю карантину, щоб уповільнити розповсюдження COVID19, але я дуже розлючуюся через непотрібні та несправедливі обмеження, коли близький друг застряє десь далеко від дому, не маючи можливості повернутися.

Справедливість - це найкраще слово, яке я знайшов і яке описує потребу робити правильну справу та робити все правильно. У нас часто виникають думки про те, що ми поводимось по-дурному, робимо багато дурниць, тоді у нас є глибока потреба виправити все, щоб знайти правильне рішення проблеми.

Цікавість завжди присутня, адже все нове чи несподіване захоплює, незалежно від того, що відбувається навколо. Все, що несподівано перерве наш процес мислення (який часто переповнений нашими почуттями та переконаннями під час паніки в умовах кризи) переключить увагу на цей новий факт. Тоді ми можемо вибрати, чи замислюватись над цим, чи ігнорувати його як нерелевантне. Спантеличення не є приємним відчуттям, але це є передумовою для досліджень– це хороша практика мислення.

Це означає, що під час будь-якої паніки, ми спантеличені цілим рядом суперечливих емоцій, і ми не знаємо, як саме слід реагувати. Ось тут і допомагає Лін-мислення: це як перезапуск інтелекту.

Лін-мислення пропонує свідоме переосмислення речей: Хто наші клієнти? Як почувається наша компанія? Як буде перериватися логістичний потік? У яких конкретних ситуаціях люди будуть потребувати допомоги? Які командні заходи ми можемо спонсорувати?

Хто замовники? У заплутаній панічній ситуації, хто ті люди, які найбільше потребують нашої допомоги? Як ми можемо гарантувати їм безпеку та турбуватися про них? Якщо просто поставити це запитання, то ми відводимо увагу від статусу-кво (якщо виникла криза, статус-кво вже минув) і думаємо про те, кому потрібно допомогти. Безумовно, з епідемією COVID19 нам слід більше турбуватися про людей, які захворіли - які, мабуть, перелякані. Якщо цього не зробити, то ми ризикуємо відвернути їх від себе, що не є тим результатом, яким ми могли б пишатися.

Як ми зберігаємо взаємну довіру до нашої бази контаків? Наша команда, працівники нашої компанії, люди, з якими ми працюємо, швидше за все, будуть такими ж спантеличеними, як і ми. Що нам потрібно зробити, щоб запевнити їх, що наші реакції будуть компетентними та всебічними? Які системи нам потрібні, щоб вони могли працювати, щоб вони могли виконувати свою роль? Що потрібно зробити, щоб стримати паніку?

У цій жахливій пандемії Адам Курчаскі запропонував свої правила щодо зараження: Тривалість (як довго носій продовжує бути заразним?) X Можливості (з скількома людьми вони зустрічаються із свого близького кола?) X Вірогідність передачі (як легко підхопити?) x сприйнятливість (скільки людей може заразитись) –тобто поширення може бути зменшене шляхом 1) перебування вдома, якщо у когось є ознаки хвороби, 2) уникнення великих зібрань, 3) кашель в лікоть і 4) санітарія та миття рук після дотику до поверхонь у громадських приміщеннях. Очевидно, що змусити людей залишатись вдома в усьому світі можливо, але якою ціною?

Куди дінеться логістика? Лін-мислення змушує нас розглянути два його стовпи. По-перше, які існують ризики переривання ланцюгів поставок та як нам з цим впоратися. Які найважливіші компоненти першими впадуть? Як ми захищаємо джерела? Які запаси для надзвичайних ситуацій нам потрібно скласти, не набираючи непотрібні запаси? Які альтернативні шляхи постачання існують?

Як ми налагоджуємо процес надання допомоги? З якими конкретними проблемами люди, швидше за все, стикаються і як ми підкріплюємо Джидоку? Який конкретний процес допомоги ми можемо придумати, щоб ніхто не стикався з проблемами? Гаряча лінія? Яку інформацію необхідно доносити систематично?

Які командні заходи нам потрібно підтримати? На яких конкретних заходах слід зосередити увагу своєї команди, щоб спрямувати свою енергію на позитивні наступні кроки? Ми можемо організувати підтримку постраждалих членів команди, організувати поставку дезінфікуючих засобів, налагодити онлайн-системи для роботи з дому, навчати і готувати до того, що відбувається тощо. Почуття контролю та компетентності, безумовно, допоможе людям зменшити паніку, заспокоїтися та отримати загальну допомогу.

Одне, чого я навчився багато років тому: в умовах кризи основне – це не зробити ще гірше. Зробіть паузу (так, так, буря і шторм близькі), перелічіть варіанти, подумайте, як виглядає ваша команда і як виглядає логістика, придумайте план, поясніть це простими кроками, будьте гнучкими, якщо все піде не так, як ви сподівалися. Легко на папері, але важко в реальному житті.

Практикувати щодня лін-мислення означає посилення нашої віри у кращі результати - оскільки ми досягаємо, мабуть, неможливих речей через розуміння що: 1) ми можемо зробити речі кращими та що:2) рішення, які розв'язують проблему, ніколи не з'являються спочатку (хоча вони здаються очевидними заднім числом). Коли справи здаються зовсім безнадійними, гаряче серце та холодний розум приносять найкращі результати - і саме тоді лін-мислення є найбільш актуальним.

Єдина впевненість, яка виникає, після ознайомлення з даними про попередні епідемії, чи то смертельні віруси чи фінансові катастрофи, полягає в тому, що експерти в той час в значній мірі помилялися і що колективні реакції виявляється були неефективними, руйнівними і абсолютно загадковими, але це ви розумієте вже коли читаєте про це після подій. Звичайно, це не особливо корисно на сьогоднішній момент, коли ви знаходитесь в глибокій кризі, але це хороше нагадування про те, що думки «все скінчено», «ніщо не може врятувати нас зараз», «рішення прості, чому люди їх не застосовують», і «я не можу зробити нічого, крім як чекати», це просто ... це емоції, але не мислення.

Застосування лін-мислення не дасть відповідей, але перезавантажить мозок і покаже вам, що ні одна поразка не є остаточною (точно так само, як жоден успіх не є на завжди), і що весь сенс навчання – це віра (так, раціональна віра), що ми знайдемо нові способи розібратися в цьому і йти далі. Лін-мислення не було винайдено, коли все йшло добре. Це найбільш корисно саме тоді, коли все здається йде шкереберть. Як тільки мозок людей відновлюється після панічних емоцій, люди стають розумними і добрими, і вони знаходять вихід.

У паніці виникає фіксоване мислення, тому що ми відчуваємо, що нічому не можемо навчитися досить швидко, щоб врятувати ситуацію. Лідери з фіксованим мисленням піднімаються на вершину, і справи йдуть все гірше і гірше.

Коли ми озираємося назад,то можем бачити, що насправді кризи - це той момент, коли розумним людям приходять геніальні ідеї, і коли люди найбільше вчаться саме тому, що вони стимульовані і зосереджені. Зрештою, саме розвиток мислення веде нас як в хороші часи, з безперервним покращенням, так і в погані, з тим, щоб не погіршувати ситуацію і йти вперед. «Лін-мислення» - це основа для підтримки розвитку того як ми сприймаємо та аналізуємо все, що відбувається. Нам це потрібно зараз.

Джерело статті: https://planet-lean.com/lean-thinking-crisis/
25 ЛИПНЯ / 2019