ВПРОВАДЖЕННЯ LEAN У ФЕРМЕРСТВІ
Бен Хартман вже шість років використовуває Lean на своїй мікро-фермі в Індіані. У цьому він знайшов спосіб не тільки забезпечувати свою сім'ю, роблячи те, що любить, але, можливо, також виявив, як трансформувати систему харчування в цілому.

На запитання відповів BenHartman, ClayBottomFarm, Indiana

Історія про те, як Вам довелося впроваджувати Lean – це фантастичний приклад Йокотену чи перехресного запилення. Чи можете ви нам трохи розповісти про це?

Спільноти в районі, з якого я родом - на півночі Індіани – були засновані менонітами та амішами у 18 столітті. Ми,меноніти маємо генетичну схильність до того, щоб працювати без втрат. Коли мене вперше познайомили з ідеями Lean, я одразу побачив у них багато граней менонітської культури. Насправді я зрозумів, що ми вже дуже давно застосовуємо Lean на нашій фермі, просто не усвідомлювали цього. Близько шести років тому наш багаторічний клієнт CSA,Стів Бреннеман розповів мені про цю річ, під назвою Lean, яку він використовує в його компанії з виробництва причепів з алюмінію. Він запропонував ознайомити нас з деякими ключовими поняттями. Ми з дружиною це обговорили, і спочатку неохоче погодились. Неохоче тому, що люди люблятьговорити фермерам, що і як робити, але також тому, що історично так склалося, що промислові методи не досягали успіху у сфері сільського господарства (насправді саме промислове землеробство значною мірою негативно вплинуло на кліматичні зміни та проблеми зі здоров'ям людей). Ми також вважали, що в наших процесах є занадто велика мінливість для роботи єдиної системи. Стів нас все ж переконав, що варто переглянути наші погляди, спробувати впровадити Lean і надав декілька вагомих аргументів- передусім, він сказав, що нам потрібні більші потужності і що Lean може дати це нам, разом з тим покращивши процес (і не витрачаючи більше грошей на бізнес). Усунення втрат для нарощування потенціалу ... це був той аргумент, на який я попався як на гачок.


Із збільшенням потужності, з'являється можливість рости в масштабах. У Вас коли-небудь виникала спокуса перетворити себе на великого фермера, який продає продукцію клієнтам за тисячі миль?

У США в нас є пакет субсидій на ферму на 5 мільярдів доларів, який приносить користь великим мультимільйонерським фермерам - але Lean – це як п'ята передача у вашому тракторі, про яку ви не знали, і яка може підвищити вашу конкурентоспроможність. Це єдиний спосіб вести невеликий фермерський бізнес і зробити його успішним.


Розкажіть, будь ласка, більше про широкий контекст сільського господарства.

Дозвольте використати кукурудзу як приклад, тому що я виріс на кукурудзяній фермі, хоча те ж саме в основному стосуєтьсяі всіх товарних культур. Протягом покоління ми перейшли від виробництва близько п'яти мільярдів кущів кукурудзи на рік до виробництва близько 15 мільярдів. Ми досягли високих вершин у массовому виробництві сільськогосподарських культур, і нам потрібно було щось робити з надлишком: саме тому ми в кінцевом урезультаті почали пропонувати його клієнтам у вигляді кукурудзяного сиропу, пластмаси, памперсів тощо. Однак це негативно впливає на здоров'я: простежте перевиробництво кукурудзи та збільшеннялюдей хворих на діабет (епідемія сучасності). Ця система працює лише для 1% тих, хто виробляє їжу, але не для решти.


Важливо встановити етичні межі у веденні сільського господарства. У нас є важливі питання щодо нашої харчової системи: до якої їжі ми хочемо, щоб бідні люди в наших громадах мали доступ? На якій планеті ми хочемо жити? Lean може допомогти відповісти на ці питання.


Що мені подобається в цій історії - це те, що вона не лише показує мікро фермерам у всьому світі спосіб заробити собі на проживаннялише на одному акрі землі, але й пропонує спосіб вирішити деякі найактуальніші системні проблеми,з якими зіткнувся наш світ.

Однією з найпотужніших особливостей Lean є те, що він універсальний. Сім видів втрат, які визначив Таічі Оно, є універсальними поняттями: кожну з них ви знайдете на будь-якій фермі світу. Я не здивований , що багато хто з перших працівників Toyota були фактично фермерами!


Як у вас виглядає на практиці "збір урожаю який готовий до продажу "?

Припустимо, ви збираєте брокколі. У традиційному графіку ведення сільського господарства ви починаєте збирати урожай о 3-4 ранку. Ви збираєте десятки тисяч голівок брокколі, вставляєте їх у прохолодний кулер, а потім проводите кілька днів, закликаючи покупців спробувати продукт і продаєте його. Цей процес є класичною системою. Ми ж маємо замовлення щодня, збираємо щодня певні об'єми, які нам потрібні, і навіть не маємо прохолодного кулера. (Ми живемо в межах 1,5 миль від усіх наших клієнтів.) Отже, ми заготовляємо головку брокколі,миємо і упаковуємо на місці (ми запрошуємо покупця до нас на поле). Замість того, щоб "торкатися продукту" вісім-десять разів. Перш ніж вона досягне клієнта, ми обробляємо її лише три-чотири рази.


Ви впроваджуєте Lean уже шість-сім років. Що було переломним моментом у вашій трансформації?

Одним із ключових моментів для нас був, коли до нас прийшов Стів. У нас на фермі працювали студенти коледжів, вони приїзджали, допомагали нам по господарству, і ми купували їм піцу. Одного разу, приблизно за півгодини до того, як студенти коледжу завітали, вітер з силою бурі підірвав нашу оранжерею на дах сараю.


Студентам прийшлось допомогти нам розібратися з цією справою. Це були чисті втрати. Потім Стів познайомив нас з ідеєю «5Чому». Навіщо нам в першу чергу потрібна теплиця? Ми зрозуміли, що першопричиною проблеми було те, що ми намагалися надто швидко розвивати свій бізнес. Я виріс із думкою, що ферма повинна з кожним роком зростати, щоб мати успіх, але це не працювало.


Мені дуже подобається наскільки простий ваш підхід - ви використовуєте лише кілька інструментів і кілька принципів, але користь, яку вони вам принесли, є неймовірною. Чому так?

Мій брат є дослідником, і я попросив його повернутися в історію настільки, наскільки він міг, щоб дізнатися, як японці вирощували їжу. Він знайшов інформацію приблизно тисячолітньої давності, яка детально описувала дуже просту система виробництва продуктів харчування. Це дало мені зрозуміти, що протягом історії людства ми вирощували їжу та годували світ, використовуючи лише декілька інструментів - кошики, мотовило, ножі - та кілька добрив - як гній чи компост. Японське мислення без відходів було надзвичайно екстремальним (вони повторно використовували все, включаючи палички для їжі та бруд, який вони могли вичерпати з підлоги в своїх будинках), і вони знайшли спосіб перетворити «муду» (відходи) на щось, що могло б підтримати виробництво їжі. Це дуже просто і дуже натхненно. Отже, я вирішив розробити систему, яка дозволяє нам виробляти багато їжі, використовуючи лише декілька інструментів та прості процеси. Виявляється, це весело і вигідно.


Lean інструменти прості, і ваш досвід роботи на фермі це дійсно доказує. Яким був ваш підхід до їх використання?

Люди з покоління Другої світової війни ніколи нічого не викидали. І це допомогло їм пережити Велику депресію. Але часи змінилися, і завдання нашого покоління - чи то на фермі, чи в будь-якій іншій справі - невпинно удосконалюватися. Наше покоління має доступ до надто великого вибору речей, однак нам потрібно ретельно вибирати лише кілька, які нам справді потрібні в житті. Ми впровадили багато змін, які ми могли зробити самі, і перше, що потрібно було зробити - це 5S.


Ми обійшли всю ферму, торкнулися кожного предмета, який у нас був (а у нас було багато предметів) і задали собі просте запитання: "Чи допоміг нам цей предмет додати цінності для клієнта в попередньому сезоні?" Якщо ні ми просто виключали з процесу цей предмет. Виявилося, нам просто потрібна невелика жменька інструментів. Сьогодні ми могли б перевезти більшість наших сільськогосподарських інструментів задньою частиною вантажівки.


Ваше розуміння цінності для клієнтів просто неймовірне, розкажіть нам про те, що саме Ви зробили?

Детальне вивчення наших клієнтів та доставка їм бажаних товарів - це був другий крок після 5S. Ми задали всім нашим клієнтам три дуже простих запитання: Чого б ви хотіли? Коли б ви цього хотіли? Скільки цього товару ви б хотіли? Я знав, що це дасть нам перевагу перед конкурентами, і це спосіб поважати клієнтів. Для того, щоб звернутися до всієї нашої клієнтської бази, як правило, потрібно день чи два дні. Чим точніше вони зможуть відповісти на ці запитання - тим вигідніше це буде для бізнесу. Це не так складно, і все ж так мало підприємств починають із замовника!


Важливо пам'ятати, що прислухатися до клієнта потрібно безперервно. Ми постійно відвідуємо своїх клієнтів, щоб дізнатися, чи змінилися їх потреби. Ми дуже серйозно ставимося до питань, які ми задаємо, оскільки хочемо, щоб наші клієнти були задоволені продукцією, яку ми постачаємо їм щотижня. Нам потрібно мати дуже чітке розуміння того, що їм потрібно. Як тільки ви отримаєте цю інформацію, ви можете починати вдосконалювати свої процеси, щоб приносити цінність вашим клієнтам.


Джерело статті: https://planet-lean.com/lean-farm-ben-hartman/

25 ЛИПНЯ / 2019