LEAN У КОМПАНІЇ NIKE
Кімната Обея є основним елементом лін-трансформації, але створити успішне середовище візуального менеджменту– це скоріше легше сказати, ніж зробити. Департамент технологій Nike ділиться кількома порадами.

Перший раз, коли я зрозумів силу візуального менеджменту, це було коли я відвідував наш Європейський центр дистрибуції в Лаакдалі, у Бельгії, близько п'яти років тому. Те, що я там побачив, надихнуло мене на те, щоб спробувати внести такі самі тип принципи у технологію організації Nike.

Але як я міг, як керівник, підтримати розробку кімнати Обея у відділі, яким я керував?

Я подумав, що гарним способом почати було б попросити всіх у відділі прочитати книгу «Lean IT», яку я вважав надзвичайно корисною. Я був впевнений, що це допоможе нам зацікавити людей та отримати підтримку, необхідну нам для початку.

Це спрацювало, почало з'являтись багато чудових ідей. Ми роздумували над тим, яку найважливішу інформацію ми хочемо надати у кімнаті Обея і якого ефекту ми хотіли би отримати у результаті.

Перш ніж я розповім про наш шлях у цьому напрямку важливо відзначити, що «obeya» буквально означає «велика кімната» і пропонує команді зібратися, щоб виконати певну роботу. Вона може бути використана для різних цілей - розробка продукту, розробка програмного забезпечення, управління проектами, управління робочим процесом, навіть планування святкової вечірки. В усьому світі Nike багато років успішно використовує візуальні, спільні робочі простори в багатьох напрямках - ми дуже візуальна та інноваційна компанія. Особливістю нашої конкретної кімнати Обея є те, що ми використовуємо її для розробки стратегії Nike IT EMEA (також відомого як hoshinkanri), де ми візуально формуємо корпоративну стратегію вищого рівня через конкретні ініціативи та кайзен.

Коли ми вперше розпочали роботу, ми вирішили, у більшості з практичних причин, зосередитись на функції управління портфоліо проектів . Вже дуже скоро ми почали використовувати цей інструмент для кожного проекту, який ми розпочинали, поки, врешті-решт, стратегія щодо портфоліо не висіла готова на стіні. Обея була того варта.

Як відомо, успіх породжує успіх. Чим більше роботи ми вкладали в нашу Обею, тим більше результатів ми почали бачити. Люди почали заходити і задавати питання, і незабаром решта співробітників NikeTechnology були захоплені цією ідеєю.

Коли я став старшим директором з технологій, для мене викликом стало те, як розширити наші зусилля, щоб впровадити зміни у різних підрозділах організації. Приблизно в цей час ми реорганізовували свої офіси, і вся моя команда вищого керівництва відмовилася від своїх приватних кабінетів, віддаючи перевагу відкритому робочому простору. Вільні кімнати, які ми в результаті отримали, ми вирішили використати для створення кімнат Обея, а також створити кімнату для інновацій. Така відданість вищого керівництва чітко відображає їх пріоритети .

МЕТОД СПРОБ І ПОМИЛОК

Люди часто запитують мене, що потрібно для створення успішної Обеї. Поки що немає чарівної пігулки, але те, що потрібно неодмінно, - це не просто натхнення та високий рівень творчості, а й наполегливість. Якщо ви ідете по цьому шляху, очікуючи швидких результатів, навіть не починайте. Це основоположна зміна всієї культури організації, і це відбувається завдяки людям, що навчаються новій поведінці та способам взаємодії.

Розвиток компанії NikeTechnology's відбувалося через спроби та помилки. На початку у нас було дуже нечітке уявлення про те, як виглядатиме Обея, але знадобилося кілька ітерацій, щоб наблизитися до нашої мети.

Ми завжди детально продумували наші рішення, щоб визначити, чи справді вони є найкращим способом дій: "Це правильні дані, які ми розмістили на стіні?" та "Чи відображаємо ми дані у потрібному форматі?"- це ті питання, які ми зазвичай задаємо собі. Найголовніше, що ми завжди аналізували, яка інформація може бути цікавою для всіх стейкхолдерів, щоб всі вони насправді її хотіли реалізовувати і обговорювати, а також навчитися бачити, вирішувати проблеми та приймати рішення.

Чіткими доказами того, що Обея працює, було те, що основні стейкхолдери всієї організації Nike Technology, почали проводити свої ключові сесії з планування та огляду саме за принципами кімнати Обея. Невдовзі нам довелося попередньо бронювати ці приміщення, бо вони стали надто популярним. Ми також виявили, що рішення приймаються швидше та впевненіше, оскільки те, що люди занурюються в інформацію, необхідну для вивчення альтернатив, а також задають питання та формулюють гіпотези - це основа для прийняття обґрунтованих рішень. У таких умовах люди демонструють, що можуть зібратися разом, справитися з важкими викликами та «рухати м'яч по полю до лінії воріт».

Багато хто забуває, що люди є (або принаймі повинні бути) найбільшими бенефіціарами введення Обеї.

У нашій організації ми хочемо, щоб працівники розуміли, як їх робота сприяє стратегії Nike, європейським стратегічним імперативам та бізнес-цілям компанії. З моменту введення Лін більшість із працівників почали більш чітко бачити цілі, а також спостерігається підвищення продуктивності праці.

Це повільний процес, тому важливо бути наполегливим. Наприклад, майже рік тому ми, додали стіну у кімнату Обеї, щоб відстежувати щоденні оперативні проблеми, лише через декілька місяців ми побачили, що це насправді сприяє змінам і позитивно впливає на те, як ми підходимо до вирішення проблем. Зрештою, ми очікуємо в першу чергу, що буде виникати менше проблем.

Ще одна складна проблема, яку мають усвідомлювати всі, хто збирається створити кімнату Обея, полягає у тому, щоб досягти правильного балансу між встановленням норм у процесах і документації та розкриттям творчості людей у створенні оперативного візуального середовища.

Стандарти необхідні (у Nike, як і в інших організаціях, очікується, що люди дотримуються їх), і через деякий час вони стають частиною ДНК організації, але ми не повинні забувати важливість того, щоб дозволяти нашим людям приймати творчі рішення при виникненні проблем. З нашого досвіду, кімната obeya створює зону безпеки, щоб зробити цілі та проблеми видимими, і мати можливість обговорити їх відкрито, що призводить до винайдення творчого вирішення проблем та інновацій.

СИЛА ЕКСПЕРИМЕНТІВ

Цей шлях змінив те, як я себе бачу як лідер: я зараз відчуваю відповідальність за те, щоб все більше людей отримували заохочення експериментувати та періодично зазнавати невдач, доки вони навчаються на цьому досвіді.

Одна з найкращих переваг роботи в Nike: люди вільні експериментувати та впроваджувати інновації. Іншими словами, якщо ми думаємо, що щось може допомогти організації вдосконалитись, ми «just do it» (просто це робимо).

Джерело статті: https://planet-lean.com/lean-management-nike-obeya/
25 ЛИПНЯ / 2019