ВПРОВАДЖЕННЯ ЛІН У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ НОРВЕГІЇ
Приклад впровадження Лін в початковій школі в в Норвегії, доводить, що деякі елементи лін-мислення можна успішно адаптувати до системи освіти, щоб створити кращі умови як для викладання, так і для процесу навчання.

Інтерв'юєр: Torbjørn Netland, доцент Норвезького університету науки і техніки

Lean - це альтернативна модель управління, яка зазвичай не викликає особливого інтересу у системі освіти. Наші школи зосереджені (цілком справедливо) на зростанні кількості учнів та на використанні максимальної кількості доступних навчальних ресурсів. Однак сьогодні, як правило, попит постійно збільшується, але фінансування зменшується. Чи може лін-мислення, зосереджене на продуктивності та покращенні якості та ефективності, запропонувати щось нашим загальноосвітнім початковим школам?

Нещодавно я відвідав початкову школу Баерланда за межами Ставангера, можливо, єдину початкову школу (майже 3 тисячі учнів) в Норвегії, яка спробувала впровадити лін-мислення. Звичайно, є ще кілька інших у всьому світі, але факт залишається фактом, що більшість шкіл не звертаються до промислового сектору за порадами щодо підвищення ефективності викладання.

Багато вчителів просто відкидають ідею брати приклад з автомобільної промисловості, де швидкі складальні лінії та стандартизовані робочі процедури представляють собою зовсім інше середовище, аніж початкова школа. Тим не менш, вже давно визнано, що принципи лін-мислення насправді можуть використовуватись майже у всіх сферах. Можливо, скептики змінять свою думку, коли прочитають далі, що саме зробила початкова школа Берланда.

У початковій школі Берлана працює 25 вчителів та 10 асистентів, які навчають близько 300 дітей від першого до сьомого класу. Школа, звичайно, не схожа на фабрику, але насправді ректор Том Гільє вперше отримав ідею застосувати принципи Lean у своїй школі під час дискусії з деякими членами його сім'ї, які працюють з Lean в іншій галузі.

У 2012 році він запропонував своїм працівникам відвідати разом з ним Роскільде в Данії щоб дізнатися більше про те, що потенційно може Lean запропонувати держній школі (та сектору освіти в цілому). Він вважає, що " Вирішальним фактором була прихильність вчителів щодо впровадження в нашій школі Lean". Першим питанням, на яке потрібно відповісти колективно, було те, чому в першу чергу слід повчитися у Toyota для привнесення змін у нашій школі?

Разом викладачі в Берланді дійшли згоди щодо двох основних цілей впровадження Lean:

1. Підвищити результати учнів від навчання. Надати учням більше часу для навчання, викладачам - більше часу для викладання, і підвищити якість викладання.

2. Поліпшити робоче середовище для вчителів. Створити у школі більш привабливе робоче середовище та усунути те, що найбільше краде їх час в управлінні класами.

Іншими словами, метою застосування Lean в початковій школі Беерланда була просто шляхетна спроба "зробити навчання більш ефективним та результативним". Перші кроки включали в себе організацію навчання для невеликої команди вчителів, які мали підтримку зі сторони лін-консультантів, та пілотнтй проект впровадження Lean. Сьогодні початкова школа Берланда особливо зосереджується на трьох лін-практиках:

• Організація робочого місця за методологією «5S»;

• Постійне покращення;

• Стандартизація найкращого способу викладання.

ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ

5S починається з викладача, а не з учня.

Це більше, ніж просто прибирання, йдеться про підтримку організованого та ефективного робочого простору без безладу та втрат часу на пошук та підготовку. 5S також має додаткові завдання щодо організації зручності для учня, оскільки школа - це громадське місце з багатьма користувачами. Наприклад, після звичайного шкільного дня можуть бути післяшкільні заняття, заняття з культури, громадські заходи, спортивні заняття та інші заходи. Кожен з них має власні унікальні вимоги (наприклад, план приміщення та необхідні матеріали) і при цьому ми не повинні забувати, що наші клієнти – це діти.

Без необхідних систем 5S школи можуть швидко стати просто набором втрат. Початкова школа Берланду використовує маркування наклейками та візуальні інструкції, щоб забезпечити порядок у школі. «5S - це більше, ніж прибирання в шафі, - пояснює ректор Гільє, - це також розмірковування над тим чи потрібна взагалі ця шафа чи ні.» Берланд також застосував просте рішення, щоб не накопичувати матеріали та відходи: коли якась річ довгий час не використовується, її позначають і переносять у шафу «не використовується», тобто туди, куди зносяться всі речі, якими не користуються, вони лежать там кілька днів а потім ідуть на утилізацію, якщо їх і надалі не будуть використовувати. Результатом цих заходів стало те, що школа Берланда зараз перетворилася на особливо чисту та гарну школу.

ПОСТІЙНЕ ПОКРАЩЕННЯ

Щоранку всі співробітники школи Берланда збираються на п'ятихвилинну ранкову зустріч. Ці наради зосереджені на оперативних задачах та дозволяють швидко вирішити проблеми. Співробітники також проводять щотижневі збори з удосконалення перед візуальними командами, на яких демонструються ключові показники ефективності. Пропозиції та скарги щодо вдосконалення висуваються за допомогою поштовії скриньки. Початкова школа Берланда також експериментує з картуванням потоку цінності (для процесу розробки місцевих навчальних програм) і використовує методологію A3 для ефективного спілкування та вирішення проблем.

Діти також беруть участь в заходах щодо удосконалення. У школі «класні наради» були замінені на «наради з удосконалення класу» (починаючи з 4 класу і далі). Ці зустрічі проводяться перед візуальними дошками з удосконалення. На сьогоднішній день школа реалізувала понад 1200 пропозицій щодо. Основна увага приділяється тому, як робити нашу школу трішки кращою щодня.

СТАНДАРТИ ДЛЯ НАВЧАННЯ

Найбільш складною лін-практикою, яку впровадили в початковій школі Берланда, була стандартизація.

Багато вчителів боялися, що стандартизація знищить творчість і не дозволить їм задовольнити індивідуальні потреби кожної аудиторії. Їх стурбованість можна зрозуміти, коли ми порівнюємо стандартизацію конвеєра на заводі Toyota та школу. Однак школа Берланда не прагне досягти рівня стандартизації, яку впроваджує Toyota. Натомість школа намагається досягти згоди щодо деяких загальних практик викладання (наприклад, як ефективно починати та закінчувати заняття), з кінцевою метою - підвищення якості освіти.

"У нашому секторі завжди все залежало від окремих викладачів", - пояснює ректор Гільє. «Нам потрібно перейти від мого плану до нашого плану». Вчителям тепер рекомендують ділитися кращими практиками між собою з метою покращення загального досвіду навчання учнів. З точки зору дитини, навчатися може бути простіше, якщо підходи будуть однаковими. Кращі вчителі не повинні тримати свої найкращі методики при собі для того, щоб залишатися найпопулярнішими серед викладачів та учнів у школі, натомість вони повинні ділитися ними з іншими викладачами, та робити свої неординарні навички викладання явними, щоб інші могли у них вчитися. Наша задача полягає у тому, щоб зробити найкращі методики чіткими та зрозумілими, щоб можна було їх переймати та покращувати якість викладання, експериментуючи з відхиленням від своїх стандартів.

ЗАГЛЯДАЮЧИ НАПЕРЕД

Початкова школа Берланда хоче стати однією з найкращих шкіл Норвегії до кінця весни 2019 року. Гільє та його колеги вважають, що спеціальна програма з вивчення Лін в Берліні може допомогти створити ідеальні умови для процвітання викладацького навчального закладу, але вони також знають, що лише Лін недостатньо для покращення результатів навчання.

Ректор Гільє підсумовує свій досвід впровадження Лін: «Я вірю, що необхідно декілька років, перш ніж ми побачимо явне поліпшення результатів навчання. Але вже зараз ми маємо більш ефективні адміністративні процеси, краще організовані робочі місця, і вчителі, як правило, залишаються задоволеними цими змінами».

Підсумовуючи, можу сказати, що успішне впровадження Лін у початковій школі вимагає ретельного вибору та адаптації низки принципів та практик Лін. Я вважаю, що в цьому плані початкова школа Берланда - дуже хороший приклад. Вони розуміють, що школярі не є ні «замовниками», ні «продуктами» у традиційному розумінні цих термінів (обидва поняття часто плутають у сфері освіти). Вони не є замовниками, оскільки вони спільно створюють навчання з викладачем (іншими словами, вони є частиною системи створення цінностей), і вони, звичайно, не є продуктами, до яких повинні бути такі ж підходи як до авточастин на автозаводі. Звичайно, застосовувати лін-мислення в школі - це не те саме, що застосовувати його в автомобільній галузі, але це не означає, що сектор освіти не може знайти для себе ідеї для підвищення продуктивність. Чи не було б краще майбутнє, якби ми підвищили ефективність нашого викладання та навчання?

Джерело статті: https://planet-lean.com/primary-school-lean-norway/
25 ЛИПНЯ / 2019