ЛІН-ТРАНСФОРМАЦІЯ MERCEDES-BENZ BRAZIL
У цій статті коротко йдеться про етапи лін-трансформації в Мерседес-Бенс в Бразилії, про те, як компанія знайшла у цьому найкращий спосіб об'єднати всіх на шляху безперервного покращення.

Автор: Вагнер Агостіньо-молодший, Менеджер з питань професійної майстерності та Lean коуч, Mercedes-Benz Brazil.

В основі нашої роботи в Mercedes-Benz Brazil лежить виробництво вантажних автомобілів та автобусів з того часу, коли компанія відкрила свій перший завод в країні - в Сан-Бернардо-ду-Кампо, поблизу Сан-Паулу - в 1956 році. З часом наш бренд отримував все більше визнання в Бразилії та в усьому світі, ми значно збільшили наш асортимент товарів та послуг.

На сьогоднішній день Mercedes-Benz Brazil має чотири заводи по всій країні (Сан-Бернардо-ду-Кампо, Юїс-де-Фора, Кампінас та Ірацемаполіс), які виробляють вантажівки, автобусні шасі, електропакети та автомобілі преміум-класу, а кількість працівників нараховує понад 10 000 людей.

Вантажівки та автобуси представляють більшу частину нашого бізнесу, і ці сегменти дуже залежать від загальної економічної ситуації в Бразилії. Через спад, який пережила країна за останні кілька років, нам довелося шукати шляхи скорочення витрат на наші операції. Для цього ми вирішили застосувати Lean мислення.

Lean мислення існує в нашій компанії з початку 1990-х, коли ми наймали зовнішніх консультантів і впроваджували практику виробництва кайзен. Після цього було створено центральний Lean відділ (сьогодні він називається "Відділ з постійного вдосконалення"). Однак у ті ранні роки він був надто зосереджений на аудитах щодо дотримання строгих норм, що в результаті призвело до втрати довіри до цього департаменту.

Перший переломний момент прийшов у 2011 році, коли штаб-квартира в Бразилії представила міжнародну програму розвитку лін-консультантів. Для таких, як я, кваліфікаційна програма була чудовою можливістю навчання. Коли я починав роботу, я був наглядачем складу, але, працюючи над проектами вдосконалення обробки, складання, логістики, технічного обслуговування тощо, я дізнався багато іншого про компанію. Зрештою я став менеджером, і близько трьох років тому я приєднався до команди з постійного удосконалення. Не зважаючи на те, що це була якісна навчальна програма, потенціал щодо результатів був обмежений, тому що знання про Lean надавалися лише кільком висококваліфікованим працівникам.

Керуючись нашим власним досвідом, у 2017 році ми розробили та запровадили Правила щодо безперервного вдосконалення для координації багатьох заходів, які ми проводили. Це був другий, і найважливіший переломний момент нашої лін-трансформації. Ці правила мають чітку стратегію: досконалість бізнесу ("чому"), що досягається вдосконаленням процесів ("що"), що відбувається завдяки розвитку людей ("як"). Це наша власна версія TPS, і в її основі знаходиться Lean.

Краще структурування нашої роботи з удосконалення показало нам, де були «сліпі ділянки». Наприклад, ми дізналися, що програма кваліфікації була занадто довгою, щоб стати популярною в організації і що вона не залучала всіх до постійного вдосконалення. Ми зрозуміли, що нам потрібно знайти спосіб зробити наше поліпшення роботи всеосяжним, щоб усі займалися цим. Для цього ми назначили Lean спеціаліста, який займався Kaizen і ми представили Фабрику ідей (я нижче це поясню).

Мета програми постійного вдосконалення - наділити велику кількість людей знаннями про Lean для вирішення різних типів проблем (від простих до складних) на всіх рівнях організації. Це ми зробили через навчальні програми, адаптовані до всіх аудиторій, від оперативного рівня до керівництва, як у виробничій, так і в адміністративній сферах.

Ключовим стратегічним елементом цього нового підходу є децентралізація знань про Lean: невелика команда з постійного удосконалення (п'ять тренерів та консультантів) лише координує програму та розвиток людей, але це також задача кожної людини в Mercedes-Benz Brazil поширювати Lean культуру і безперервно вдосконалювати процеси. Програма з постійного удосконалення - це те, що по-справжньому сприяло появі Lean мислення у наших працівників!

ЩО МИ РОБИЛИ, І ЯК
Як уже згадувалося, програма постійного удосконалення - це як будинок, на стовпах якого (що і як) - розвиток та вдосконалення людей:

Розвиток потенціалу у Mercedes-Benz Бразилії реалізується п'ятирівневою програмою Lean Career. Кожен рівень має свою цільову аудиторію і фокусується на вирішенні конкретного типу проблеми. Щоб взяти участь у програмі, слухачі залишають свою роботу на певний час. Згідно традиційних принципів Lean навчальна програма складається з 10-15% теоретичного змісту та 85-90% практичного. Після того, як навчання закінчено, людина повертається до своєї роботи вже як Lean агент з трансформації у своєму відділі. Їх потім також запрошують вести проекти в інших відділах, саме так ми забезпечуємо розповсюдження знань. Career Lean має п'ять рівнів розвитку: а) Lean Basics (4-8 год.) -теоретичні знання про поняття Lean, доступні всім працівникам; б) Kaizen Driver (2 тижні) - теорія, а також складання одного кайзена; в) Lean Specialist- орієнтований на виробничі та адміністративні сфери (6-12 тижнів), що складається з теорії, а також завершення трьох кайзанів у різних сферах або навколо різних проблем; г) Lean Consultant - з акцентом на виробничі та адміністративні сфери та управління проектами (12 місяців), що складається з теорії, а також завершення чотирьох тримісячних проектів; та д) Lean Coach - програма вищого рівня, триває до 24 місяців, яка дає консультантам певні навички управління людьми та виховує в них коуча, що дозволяє їм навчати всіх тих, хто знаходиться на інших рівнях підготовки. Lean Career координується Офісом постійного удосконалення, який працює в партнерстві з усіма сферами бізнесу. За останні два роки ми вже провели по 25000 годин навчання щорічно.

Для вдосконалення наших процесів ми дотримуємося різних підходів, залежно від типу проблеми, яку нам потрібно вирішити. Наприклад, «Фабрика ідей» - це корпоративна програма для реалізації ідей самих співробітників, яка спрямована на залучення, виявлення талантів та розвиток можливостей людей. Kaizen проекти - це проекти, що тривають від одного до трьох тижнів, які проводяться Kaizen спеціалістами. Вони покладаються на методологію PDCA для вирішення простих проблем. І нарешті, Lean проекти, які тривають від одного до трьох місяців, проходять під наглядом консультантів і підходять для проблем середньої та високої складності. Kaizens та Lean Проекти - це діяльність відділу з постійного удосконалення, яка приносить заощадження для Mercedes-Benz Brazil, а також розвиває наші команди. Щороку ми створюємо карту ініціатив. Потім вони оцінюються та відзначаються за пріоритетністю (ми дивимось на рівень складності, необхідні та доступні ресурси та потенціал заробітку), щоб виділити Lean консультантів для кожного проекту.

Ми вважаємо, що ці два стовпи лежать в основі безперервного вдосконалення та розвитку людей, метою якого є поширення лін-мислення по всій організації. Щоб продовжувати підтримувати цю ідею, ми поставили перед собою амбітну мету - до 2022 року значно збільшити кількість спеціалістів з Lean(або навіть удвічі збільшити їх кількість).

Результати, яких ми досягли за останні два роки завдяки програмі постійного удосконалення, є свідченням того, що це правильний підхід для нас на шляху до лін-трансформації. Нам вдалося не лише знизити HPU (години на одиницю) на 10% до 20% у виробництві, але ми також зрозуміли, що наші люди повірили і надихнулися ідеєю лін-трансформації. Вони виконували в середньому 300 кайзенів на рік, 20 проектів по 6-20 тижнів на рік, і висунули 12 000 реалізованих ідей. Використання пристроїв Каракурі в наших промислових процесах збільшилося на 300%.

І нарешті, ми отримали визнання від інших членів групи Daimler Truck. Незважаючи на те, що Mercedes-Benz Бразилія представляє лише 10% групи з точки зору обсягів та доходів, наша компанія була визнана переможцем у глобальних змаганнях Кубка постійного удосконалення, який було започатковано головним офісом для нагородження найкращих практик групи за останні два роки. Зокрема, у 2019 році ми забрали 70% від всіх нагород. У 2018 році наша програма з удосконалення була визнана найкращою програмою з розвитку Lean культури в групі Daimler Trucks.

Джерело статті: https://planet-lean.com/lean-transformation-mercedes-benz/
25 ЛИПНЯ / 2019